Mamo, chcę być baletnicą!

Posiadanie córki nie oznacza posiadanie jedynie dziecka płci żeńskiej. To oczywiście coś o wiele wiele więcej! Mamy bowiem o to: Królewnę, Księżniczkę, Damę, Elzę i baletnicę! Ze swojej matczynej strony dodałabym jeszcze inne rzeczowniki, ale o nich może innym razem 😉

Chyba nigdzie nie jest tak łatwo spełniać marzeń dzieci jak w dużym mieście. My mieszkańcy Monachium na bogatą ofertę dla najmłodszych narzekać nie możemy. Szkoły i kursy malowania, gotowania, wspinaczki, pływania, sportów walki, tańca oraz baletu nadążają za aspiracjami dzieci i ich rodziców. Dzisiaj o szkołach i akademiach baletu.

20160319_113449
Pierwsze samodzielne pozy!

Szkoły baletowe dla dzieci w Monachium

W Monachium prawie, że w każdej dzielnicy miasta znajdziemy szkołę baletową mającą w swojej ofercie zajęcia dla dzieci. Do najpopularniejszych należą:

  1. Ballet Schule Dance and Soul mieszcząca się w dzielnicy Pasing. Szkoła prowadzi zajęcia dla dzieci już czteroletnich zgodnie z rosyjską metodą nauczania baletu klasycznego Waganowa. Nazwa metody pochodzi od jej pomysłodawczyni tancerki oraz pedagoga tańca Agrippiny Waganowa. Warto wspomnieć, iż metoda ta uznana została za główną metodę nauki baletu klasycznego w Niemczech. Jeżeli jesteśmy zainteresowani nauką w szkole Ballet Schule Dance and Soul, możemy już za kilka euro wykupić tzw. godzinę próbną.
  2. Kinder-Ballett-Studio Junghanns szkoła można by rzec z tradycją, bo założona w 1956 roku. W jej ofercie znajdziemy wyłącznie zajęcia dla dzieci, przy czym najniższa granica wiekowa to trzy lata. Szkoła znajduje się w dzielnicy Schwabing.
  3. Münchner Ballettschule Christiane Böhm mieści się w samym sercum Monachium przy ulicy Lindwurmstrasse. Szkoła prowadzi zajęcia również zgodnie z metodą Waganowa. Minimum wiekowe to trzy lata. Także w ofercie tej szkoły pomyślano o godzinie próbnej.
  4. Munich International Ballett School może poszczycić się wyjątkowo bogatą ofertą nie tylko dla dzieci. Lokalizacja szkoły, dzielnica Maxvorstadt, to jej niewątpliwy atut.
  5. Ballettschule Esther to szkoła prowadzona przez byłą tancerkę Wiedeńskiej Opery Państwowej. Oferta szkoły skierowana jest zarówno do dzieci jak i do dorosłych pragnących rozpocząć swoją przygodę z baletem oraz innymi rodzajami tańca jak na przykład Hip-Hop, taniec nowoczesny, Jazz. Do szkoły możemy zapisać trzyletnie dziecko. Zanim jednak to zrobimy możemy skorzystać uwaga! z bezpłatnej godziny próbnej. Szkoła mieści się w dzielnicy Obersendling.
  6. Ballettakademie Kaschcheeva to z kolei nasz wybór. Szkoła znajduje się w dzielcy Haidhausen, nieopodal Ostbahnhof. Oferta akademii dedykowana jest wyłącznie dzieciom, które skończyły trzy lata. Również ta szkoła oferuje godzinę próbną. Co ciekawe, Ballettakademie Kaschcheeva może poszczycić się bardzo bogatymi referencjami.

20160227_130059

Na co zwróciłam uwagę zapisując córkę do szkoły baletowej i na co zwróciłabym uwagę dzisiaj?

Wybierając szkołę baletową dla dziecka kierowałam się trzema faktorami: lokalizacja, cena, dzień i godzina zajęć.

Monachium do najmniejszych miast nie należy i mimo sprawnej i bardzo dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej, dotarcie z jednego na drugi koniec miasta może zająć ponad godzinę. Jeżeli dołożymy do tego ślimacze tempo dziecka trzy godziny na sam dojazd mamy z głowy. Dlatego też lokalizacja szkoły była moim głównym kryterium wyboru. Tak się szczęśliwie składa, że Ballettakademie Kaschcheeva znajduje się około pięciu minut pieszo od Ostbahnhof.

Cena niestety również wpłynęła na mój wybór. Piszę „również”, ponieważ szkoła baletowa do najtańszych przyjemności nie należy. My płacimy ponad czterdzieści euro miesięcznie. Nie są to jednak jedyne koszty, które ponosimy. Wszak do dobrej zabawy potrzebne są zabawki! Mam tutaj na myśli garderobę małej baletnicy: body, tutu, rajstopy, specjalne buciki to wydatek około stu euro. Zanim jednak ruszymy do sklepu, warto spytać w szkole baletowej, w którym sklepie można dostać rabat powołując się właśnie na nią. My zaopatrujemy się w sklepie Gielow, który mieści się w naszej ulubionej dzielnicy Haidhausen. Oprócz bogatego asortymentu, możemy liczyć na miłą i fachową obsługę.

Dzień i godzina zajęc to kolejne ważne dla mnie czynniki. Zanim moja córka chodziła na lekcje baletu, zapisana była do szkoły tańca dla dzieci. Piszę zapisana, bo o aktywnym uczestnictwie w zajęciach mogliśmy tylko pomarzyć. Ponieważ zajęcia odbywały się w godzinach popołudniowych, nasze dziecko w drodze na nie najzupełniej w świecie zasypiało. Wybierając szkołę baletową szukałam więc takiej, która oferuje lekcje w weekendy. Jest to według mnie jedyny gwarant na to, że dziecko na zajęciach będzie pełne energii i nie zaśnie w ich trakcie.

Z perspektywy czasu uważam, że bardzo ważna była godzina próbna, niezależnie od tego czy płatna czy darmowa. Dzięki niej mogłam zobaczyć jak przebiegają zajęcia, w jaki sposób dzieci czegoś się uczą, jaka jest atmosfera na zajęciach. Miałam również możliwość rozmowy z prowadzącą lekcje, a nie tylko z kierowniczką szkoły czy też pracownikiem prowadzącym zapisy. Mogłam również ocenić jak moja córka wypada na tle grupy. Nie zawsze bowiem zdmuchnięcie trzciej świeczki na torcie oznacza, że nasze dziecko jest gotowe na balet. Na koniec godziny próbnej otrzymałam również feedback od nauczycielki – ocenę jej fachowym okiem, czy moje dziecko jak na swój wiek i umiejętności nadaje się już na zajęcia czy lepiej jeszcze poczekać.

Wyposażenie szkoły, rozkład jej pomieszczeń jest czymś na to zwróciłabym uwagę dzisiaj. Nasza szkoła baletowa znajduje się w starej i co prawda pięknie wyremontowanej kamienicy. Niestety charakter budynku sprawia, że poszczególne pomieszczenia są po prostu małe. Wąski korytarz, bardzo ciasna garderoba (w dodatku wyłącznie dla matek z dziećmi), jedynie kilka krzeseł dla rodziców czekających na dzieci pod salą baletową, to niewątpliwe minusy naszej akademii. Mały metraż pomieszczeń doskwiera zwłaszcza w zimie, gdy zimowe kurtki, overalle i buty trzeba gdzieś pomieścić.

Ważnym aspektem jest również atmosfera panująca w szkole. Tutaj niestety z powodu braku doświadczenia, mogę odnieść się jedynie do naszej akademii baletowej. Zawsze kiedy przekraczam próg szkoły i obserwuję matki innych dziewczynek, odnoszę wrażenie, że balet jest czymś elitarnym. Nie jest to najprzyjemniejsze odczucie, tym bardziej, że się z nim nie zgadzam. Balet, podobnie jak pływanie, ścianka jest według mnie jedną z wielu aktywności, którą może uprawiać nasze dziecko.  To, że czyjeś dziecko chodzi na zajęcia baletu jest w tym początkowym etapie życia jedynie pochodną determinacji rodziców i zasobności ich portfela. Śmiem twierdzić, że z talentem dziecka nie ma to nic wspólnego.

20160319_113410
Tadam!

Jak zostać baletnicą

Nasza córka zapisana jest na kurs „Tänzerische Früherziehung”, na który uczęszcza już ponad rok. Z chęcią chodzenia na lekcje baletu różnie bywa. Raz jest jej więcej, innym razem wcale. Generalnie szkoły baletu w Monachium proponują następującą ścieżkę edukacji:

  1. Dzieci od 3 do 4 lat: zajęcia przypominają bardziej zabawę poprzeplataną z nauką pojedynczych kroczków. Osobiście porównałabym to z rytmiką, którą pamiętam jeszcze ze swojego przedszkola.
  2. Dzieci od 5 do 6 lat: w czasie zajęć pojawiają się pierwsze elementy baletu klasycznego. Proste sekwencje kroków, ale również próba interpretacji muzyki i uczuć nią powodowanych to elementy charakterystyczne dla tego etapu.
  3. Dzieci od 7 do 8 lat: w tym przedziale wiekowym pojawiają się bardzo wyczekiwane baletki! A wraz z nimi podwyższa się oczywiście poziom trudności, wymagana koncentracja oraz koordynacja ruchów.

Przed nami jeszcze długa droga do bycia baletnicą. Pierwsze kroki do spełnienia marzenia zostały już jednak poczynione. I śmiem twierdzić, że wcześniej ziści się to marzenie, niż marzenie zostania królewną czy Elzą.

A jakie są Wasze doświadczenia związane z baletem?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s